Menu

Pomysły na inwestowanie małych pieniędzy

Maj 25, 2017 - BIZNES
Pomysły na inwestowanie małych pieniędzy

Początkujący inwestorzy najczęściej zaczynają pomnażać swoje pieniądze, lokując niewielkie kwoty. W ten sposób minimalizują ryzyko utraty wniesionego kapitału. Okazuje się jednak, że nawet inwestowanie małych pieniędzy może przynieść spore zyski. Lepiej wykazać chęć zarobku na oszczędnościach niż tylko odkładać „zaskórniaki”.

 

Metoda małych kroków

Instrumenty inwestycyjne, dzięki którym mamy możliwość pomnażania nawet niewielkich kwot, to doskonały sposób na generowanie zysków nie tylko dla tych, którzy obawiają się ryzyka inwestycyjnego. To również ogromna szansa dla inwestorów, którzy nie są w stanie zgromadzić dużych środków pieniężnych. Inwestowanie niewielkich oszczędności jest dobrym początkiem i motywacją do zmiany wydatkowania swojego budżetu.

 

Lokowanie małych kwot to też doskonały sposób na sprawdzenie mechanizmów działania różnych produktów banku, które umożliwiają pomnażanie oszczędności. Rozdzielając środki na różne instrumenty, niweluje się także ryzyko ich utraty. Polacy wolą inwestować mniej, ale za to pewnie. Wybierają najczęściej produkty, które nie wiążą się z koniecznością „zamrażania” oszczędności w długim okresie.

 

Inwestowanie bez wysiłku

Polacy inwestują najczęściej w konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe. To produkty, które nie wymagają większej wiedzy inwestorów ani ich zaangażowania. Najbardziej opłacalne jest inwestowanie długookresowe. Małe kwoty wpłacane co miesiąc, dopiero po długim czasie dadzą spory zysk. Innym pomysłem jest też inwestowanie w krótkim terminie – lokaty 3 miesięczne czy 6 miesięczne można otwierać i zamykać w krótkich cyklach.

 

Co ważne, wymienione produkty nie sprawiają żadnego problemu inwestorom. Jasne zasady i pełne bezpieczeństwo to atuty, które decydują o ich wyborze. Należy jednak zaznaczyć, że inwestor powinien zawsze dobrze przemyśleć wybór konkretnego produktu. Pomocne stają się rankingi kont czy lokat, dzięki którym inwestor może wybrać te z najkorzystniejszym oprocentowaniem.

 

Inwestycje obarczone ryzykiem

Fundusze inwestycyjne mogą wiązać się z tanim inwestowaniem, bo jednostki uczestnictwa inwestor może nabywać już za 50 złotych. To doskonały sposób dla początkujących inwestorów, którzy mają obawy co do lokowania oszczędności w agresywne instrumenty.

 

Aby minimalizować ryzyko inwestycyjne, zaleca się zakładanie całego portfelu funduszy. W ten sposób kapitał zostaje rozłożony na kilka części, dzięki czemu w razie niepowodzenia inwestor traci tylko część zainwestowanego kapitału.

 

Małe będzie wielkie

Już samo generowanie oszczędności jest początkiem inwestycji. Pomnażanie pieniędzy rozpoczyna się zmianą zarządzania środkami, jakie wchodzą w skład domowego budżetu. Konieczna jest zmiana mechanizmów dokonywania wydatków. Sporządzenie listy niezbędnych zakupów czy wypisanie comiesięcznych opłat jest pierwszym krokiem do otrzymania nadwyżki pieniędzy.

 

Oszczędzanie jest długim i regularnym procesem. Najlepiej zacząć od małych sum pieniędzy i w każdym miesiącu je zwiększać. Zdaniem ekspertów idealna sytuacja to taka, w której jesteśmy w stanie odłożyć 10% miesięcznych dochodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *