Menu

Zapracuj na swoją historię kredytową

Marzec 7, 2017 - BIZNES
Zapracuj na swoją historię kredytową

Planujesz w przyszłości wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania albo domu? Już dziś zadbaj o to, by Biuro Informacji Kredytowej miało o tobie jak najlepszą opinię. Posiadanie zdolności kredytowej to nie jedyny element twojej wiarygodności. Aby dobrze wyglądać w oczach bankowych analityków, musisz mieć także dobrą historię kredytową.

 

Dla banków osoby bez historii kredytowej bywają o wiele mniej wiarygodne, niż ci klienci, którzy nawet mając drobne problemy ze spłatą kredytu, poradzili sobie i ostatecznie pozbyli się długu. Dlatego podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny istotne jest posiadanie jakiejkolwiek – a najlepiej dobrej – historii.

 

Dobry scoring, dobry kredyt

 

Klient banku pod względem oceny wiarygodności jest dla analityków wypadkową różnych czynników składających się na jego scoring. Są to zarówno aktywność kredytowa, jak i jakość kredytów. Ten drugi czynnik jest ważniejszy, jednak aby nastąpił, musi zajść ten pierwszy warunek – inaczej mówiąc, aby można było mówić o jakości kredytów, najpierw musi mieć miejsce jakaś aktywność. Jeśli kiedyś brałeś kredyt gotówkowy, pożyczkę z karty kredytowej, korzystałeś z bezpłatnego limitu na koncie – te wszystkie elementy będą składały się na ocenę twojej wiarygodności. Właśnie dlatego uzyskanie kredytu hipotecznego jako pierwszego w życiu kredytu może okazać się bardzo trudnym przedsięwzięciem.

 

Aby profil był dobry, musi zaistnieć

Zasada jest prosta – aby mieć dobry profil w BIK, musisz najpierw się postarać o to, by go założyć. Dlatego kredyt gotówkowy na dowolny cel, który będziesz regularnie spłacać, może okazać się doskonałym posunięciem. Nie tylko kredyt gotówkowy będzie dobrym sposobem na pojawienie się w rejestrach Biura Informacji Kredytowej. Także kredyt ratalny, limit na rachunku osobistym (czyli debet na koncie) lub pożyczka z karty kredytowej oddana na czas będzie dobrym sposobem na „zaistnienie”. Jeśli chcesz pokusić się o zaawansowane kreowanie profilu w BIK, zaciągnij więcej niż jedno zobowiązanie (nie muszą opiewać one na wysokie kwoty). Terminowo spłacając kredyt ratalny i pożyczkę z karty albo kredyt gotówkowy udowodnisz, że potrafisz radzić sobie ze spłatą kilku długów jednocześnie. Rachunek rozliczeniowy z limitem Biuro Informacji Kredytowej widzi jako kredyt. Dlatego zawnioskuj o debet na koncie osobistym nawet, jeśli nie chcesz z niego korzystać.

 

Sprawdzaj efekty na bieżąco

Postępy swoich działań możesz na bieżąco sprawdzać w BIK. Uzupełniane są one na bieżąco, dlatego tak ważna jest terminowa spłata zobowiązań. Rejestry BIK pokazują salda oraz zapisują opóźnienia w przedziałach czasowych: 0-30, 31-90 lub 91-180 dni. Rozmowy z bankami na temat kredytu hipotecznego zacznij dopiero, gdy będziesz mieć ugruntowaną historię kredytu – w ten sposób twoje szanse na pozytywną decyzję będą zwielokrotnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *