Menu

Jak właściwie wybierać meble do ogrodu?

Lipiec 2, 2019 - DOM
Jak właściwie wybierać meble do ogrodu?

Wybierając meble do ogrodu pamiętaj, że powinny Ci one posłużyć przez co najmniej kilka sezonów. Decyzja o ich wyborze nie może być więc podyktowana potrzebą chwili, ale dobrze przemyślana. Oznacza to, że musisz wziąć pod uwagę wiele czynników jednocześnie, począwszy od swojego gustu a skończywszy na materiale z którego wykonano meble.

Z odpowiedniego materiału

Na początek zdecyduj, jaki materiał na meble do ogrodu preferujesz. Określ też, w jakich warunkach będą one stały – na trawie, tarasie, pod zadaszeniem czy pod otwartym niebem. Jeśli zdecydujesz się na meble drewniane to pamiętaj, że należy je regularnie lakierować lub olejować, bowiem są podatne na wilgoć. Warto więc, aby nie stały na wilgotnej ziemi.

Podobnie będzie, jeśli wybierzesz meble z rattanu lub wikliny, które dodatkowo przesychają i pękają pod wpływem silnego słońca. Ustawiaj je pod zadaszeniem i na suchej posadzce. Najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne są meble z aluminium i technorattanu, podobnie jak żeliwne i stalowe, przy czym te ostanie narażone są na rdzewienie. Pokrywaj je więc lakierami ochronnymi.

Pod styl domu

Wybierając meble do ogrodu nie możesz zapomnieć o tym, aby ich wygląd nie wyróżniał się na tle architektury Twojego domu, ogrodu a nawet ogrodzenia. Konieczne jest, abyś zadbał o wizualną spójność i nie wprowadził chaosu. Oznacza to, że kanciaste kształty, nowoczesny dom oraz kwadratowe ścieżki w ogrodzie, nienajlepiej skomponują się z łukowatymi lub owalnymi meblami.

Industrialne meble (z metalu, szkła i aluminium) nie będą pasować do domu z drewna. Meble rustykalne i stylizowane na wiekowe nie będą natomiast dobrze współgrać z nowoczesną aranżacją Twojej działki. Betonowy dom o kwadratowej bryle również nie będzie dobrze wyglądać przy meblach z finezyjnego rattanu, wikliny czy drewna. Zadbaj więc o dopasowanie form i stylu.

Według potrzeb

Znając już miejsce ustawienia mebli oraz ich styl, musisz określić, jakiego rodzaju sprzętów będziesz potrzebować. Jeśli chcesz tylko spożywać posiłki na świeżym powietrzu, wystarczy Ci zestaw obiadowy złożony z wygodnych krzeseł i dużego stołu. Możesz też pokusić się o mały stolik na talerze, owoce lub do wykładania jedzenia, które przyrządzasz w przydomowym grillu.

Możesz też kupić zestawy wypoczynkowe. Składają się na nie wygodne kanapy, sofy oraz fotele – w komplecie z małym i niskim stolikiem kawowym. Nie zapomnij też o leżakach oraz parasolach ogrodowych, które osłonią Cię przed słońcem. Aby zwiększyć swój komfort, możesz też pokusić się o wygodne hamaki, huśtawki ogrodowe lub bujane fotele!

Pod kątem funkcjonalności

Wybierając meble do ogrodu zwróć uwagę na ich funkcjonalność. Pamiętaj, że meble lekkie (aluminium, rattan, wiklina, plastik, technorattan) są łatwe w przenoszeniu w przeciwieństwie do mebli z żeliwa, stali i drewna. W ich przypadku lepiej będzie, jeśli wybierzesz modele składane. Ułatwi Ci to zarówno ich noszenie, jak i przechowanie. Zajmą bowiem mało miejsca.

Niektóre stoły czy ciężkie ławy, posiadają kółka ułatwiające ich przesuwanie w ogrodzie. W przypadku stołów, pamiętaj że warto wybierać te o regulowanej wysokości i z rozsuwanymi blatami, zwiększającymi powierzchnię. Stołki i leżaki powinny natomiast mieć regulowane oparcia oraz ruchome podłokietniki. Zwiększą one wygodę i komfort siedzenia.

Bezpiecznie meble do ogrodu

Pamiętaj, że meble do ogrodu muszą być dobrej jakości: bez pęknięć, złamań oraz wystających zadziorów. Muszą też stać stabilnie i nie chwiać się. Dobrze, jeśli będą mieć długi okres gwarancji oraz certyfikaty jakości. Ważne jest także, aby wszystkie ich elementy były ze sobą solidnie połączone. Zwróć na to uwagę przed zakupem, bo tyko wtedy będzie on rozsądny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *