Menu

Jak spłacić dług i uniknąć komornika

Styczeń 4, 2018 - NOWE
Jak spłacić dług i uniknąć komornika

Stało się: nie spłacałeś rat kredytu lub rachunków za usługi telekomunikacyjne i w efekcie twoje przeterminowane płatności zostały sprzedane firmie windykacyjnej. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze: nie panikować. Od listu windykacyjnego do komornika jest długa droga.

Dobra wiadomość jest taka, że droga sądowa i komornik to naprawdę ostateczność nie tylko dla ciebie, ale także i dla twojego wierzyciela. O wiele łatwiej i wygodniej dla obu stron będzie wynegocjować realny harmonogram spłaty – dlatego nie wpadaj w panikę, zadzwoń do firmy windykacyjnej i powiedz: mam dług i chcę spłacić zobowiązanie, a zwiększysz swoje szanse na podpisanie ugody z wierzycielem.

Co robić, gdy dostaniesz list

Jeśli dostałeś list windykacyjny od firmy, z którą nigdy nie zawierałeś żadnej umowy, oznacza to że twoje długi sprzedano firmie zajmującej się odzyskiwaniem należności. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy firma, która wysłała do ciebie list, rzeczywiście istnieje. Możesz wejść także na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego i sprawdzić, czy na temat spółki nie pojawiły się jakieś ostrzeżenia. Gdy już upewnisz się, że firma windykacyjna faktycznie istnieje i nie może być mowy o pomyłce, powinieneś jak najszybciej odpowiedzieć na pismo, przyznając: mam dług i chcę współpracować.

Jak rozmawiać z windykatorem

Z firmą zajmującą się windykacją należności można negocjować. Aby mieć do tego odpowiednią pozycję, nie możesz jednak chować głowy w piasek, unikać kontaktu lub udawać, że nie ma problemu. Twoja pierwsza reakcja po otrzymaniu listu windykacyjnego jest tutaj kluczowa. Samodzielnie wychodząc z inicjatywą kontaktu, zapewniając pracownika zajmującego się twoją sprawą: mam dług i chcę się go pozbyć, bardzo podnosisz swoją wiarygodność i zwiększasz szanse na ugodę. Pamiętaj, że twojemu wierzycielowi także zależy na tym, aby odzyskać należność, podobnie jak tobie zależy na tym, aby pozbyć się zadłużenia. Jeśli pokażesz się firmie windykacyjnej jako osoba, która chce współpracować, będziesz miał o wiele większą szansę na wynegocjowanie ugody która pozwoli ci w bezbolesny sposób spłacić wszystkie zobowiązania.

Jakiego scenariusza lepiej unikać

Najgorsze, co możesz zrobić, to po przeczytaniu listu windykacyjnego wpaść w panikę i uznać, że skoro i tak nie dysponujesz kwotą, która pozwoli ci spłacić całe zadłużenie, możesz równie dobrze przeciągnąć w czasie moment kontaktu. To nie jest dobra strategia z dwóch powodów. Po pierwsze, firmy zajmujące się odzyskiwaniem należności do twojego długu mogą doliczać inne koszty jego obsługi, na przykład odsetki. Nie odzywając się do wierzyciela, każdego dnia powiększasz swój dług. Po drugie – jeśli unikasz kontaktu z firmą windykacyjną, bardzo obniżasz swoją pozycję negocjacyjną i szansę na ugodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *