Menu

Jak Polacy zażywają środki przeciwbólowe?

Grudzień 5, 2017 - ZDROWIE
Jak Polacy zażywają środki przeciwbólowe?

Statystyczny Polak łyka 4 tabletki środków przeciwbólowych dziennie. Wydajemy na nie rocznie ponad 1,5 miliarda złotych. Tyko w przeciągu 12 miesięcy nabyliśmy blisko 115 milionów opakowań leków przeciwbólowych.

 

Czy naprawdę wszystko nas boli?

Taka ilość leków sprawia, że można śmiało stwierdzić, iż Polacy naprawdę często chorują i ciągle dotykają nas dolegliwości bólowe. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Po prostu nawet łagodny ból jest powodem, dla którego sięgamy od razu po tabletkę. Rzadziej sięgamy po domowe sposoby, stawiamy na środki o natychmiastowej skuteczności.

 

Bez wątpienia wpływ na tak rekordową sprzedaż tabletek przeciwbólowych ma również łatwy dostęp do nich. Leki przeciwbólowe możemy nabyć dzisiaj bez recepty i co ciekawe nie tylko w aptekach. Dostępne są również w sklepach wielobranżowych, kioskach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Kusi również cena, bo zazwyczaj nie są drogie.

 

Dlaczego bierzemy środki przeciwbólowe?

Wiemy doskonale, że tabletka przeciwbólowa nie usunie przyczyny bólu, ale jedynie zminimalizuje efekt schorzenia. Tak naprawdę wskazanie do zażywania takich środków jest odpowiednie tylko wtedy, gdy ból jest związany z czasową dolegliwością. To takich zalicza się ból po urazach, ból miesiączkowy, ból głowy.

 

Nadal jednak wolimy sami dowiedzieć się, co to jest ketoprofen i go zażyć w tabletce dostępnej bez recepty niż wybrać się do specjalisty. Okazuje się, że wciąż nie ufamy medykom, nie chcemy również tracić czasu w długich kolejkach. Często zaniedbujemy siebie i reagujemy dopiero wtedy, gdy leki przeciwbólowe OTC zaczynają być nieskuteczne.

 

Co wiemy o lekach?

Mamy jednak powody do zadowolenia. Okazuje się, że większość Polaków czyta ulotki informacyjne o lekach, zanim zażyje tabletkę. Wiemy więc, co to jest ketoprofen i jakie ma działanie. Wiemy też jakie dawki przyjmować i kiedy raczej zrezygnować z zażywania leków. Dzięki temu placówki medyczne nie odnotowują drastycznej ilości przypadków przedawkowania.

 

Jesteśmy świadomi działania leków i chociaż zażywamy ich dużo, to rzadko w nadmiernej ilości. Warto wziąć pod uwagę, że w Polsce każdego roku sprzedawanych jest nawet 115 milionów opakowań tabletek przeciwbólowych. Jednocześnie w tym samym czasie diagnozuje się tylko około 115 ciężkich zatruć tego rodzaju środkami. Statystyki te są jak najbardziej pozytywne.

 

Podsumowanie

Chociaż jesteśmy rekordzistami, patrząc na ilość nabywanych środków przeciwbólowych, to jednocześnie wykazujemy też o nich największą wiedzę. Dzięki temu na rynku pojawia się coraz więcej leków, które dostępne są bez recepty. Ich łatwe nabywanie pozwala unikać długich kolejek przed gabinetem lekarskim.

Pozwala też na szybkie uśmierzenie bólu i powrót do dotychczasowej aktywności.

 

Należy jednak mieć na uwadze, że leki przeciwbólowe są jedynie doraźnym środkiem. W przypadkach ciężkich schorzeń niezbędna staje się wizyta u specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *