Menu

Jakie leki przeciwbólowe kupimy bez recepty?

Marzec 28, 2018 - ZDROWIE
Jakie leki przeciwbólowe kupimy bez recepty?

Okazuje się, że Polacy są rekordzistami w zażywaniu środków przeciwbólowych, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Najczęściej sięgamy po tabletki niwelujące ból, które dostępne są bez recepty. Możemy je kupić nie tylko w aptekach, ale również w sklepach wielobranżowych, drogeriach, kioskach czy na stacjach benzynowych.

 

Zmiany na ryku leków przeciwbólowych

Do tej pory bez recepty mogliśmy nabywać leki przeciwbólowe, które w swoim składzie zawierały ibuprofen czy paracetamol. Nadają się one do zwalczania bólu o lekkim bądź umiarkowanym nasileniu. W ofercie obiektów handlowych znajdują się też tabletki przeciwbólowe na bazie wyciągów roślinnych. Środki tego typu można też kupić w formie płynów czy maści.

 

Od października 2017 roku na rynku leków OTC, czyli tych, które mogą być wydawane bez recepty, pojawił się też środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który zawiera w swoim składzie 50 mg ketoprofenu. Ketoprofen bez recepty można nabyć w aptekach stacjonarnych oraz internetowych.

 

Ketoprofen bez recepty – czy to dobry pomysł?

Kiedy powstał pomysł wydania ketoprofenu bez recepty, Komisja ds. Produktów Leczniczych spotkała się z falą sprzeciwu. Niektórzy uważali, że ten lek przeciwbólowy jest zbyt silny, by można było go swobodnie nabywać. Okazuje się jednak, że tabletki zawierają niegroźną dawkę składnika, który ma niwelować ból.

 

Sama Komisja potwierdza również, że jest to produkt dedykowany świadomym pacjentom. W każdym opakowaniu znajduje się przecież obszerna ulotka, na której zawarto treść dotyczącą ewentualnych działań niepożądanych. Nie są one bardziej niebezpieczne niż te, które mógłby wywołać dostępny już od dawna ibuprofen czy paracetamol.

 

Polska z nowoczesnym podejściem do leków

Coraz więcej leków wydawanych jest bez recepty. Okazuje się, że dzięki temu zmniejszają się przede wszystkim kolejki w przychodniach. Ketoprofen bez recepty czy inne środki przeciwbólowe zażywają najczęściej pacjenci, którzy od lat zmagają się z przewlekłym bólem. Tabletki zwalczają skutek, ale nie przyczynę dolegliwości. Są jednak nierzadko jedynym ratunkiem, by móc funkcjonować w pełnej sprawności.

 

Polska wydaje się mieć w tej kwestii nowoczesne podejście. Leki przeciwbólowe o tym samym składzie dostępne są bez recepty także we Francji, we Włoszech, na Słowacji, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

 

Dla kogo środki przeciwbólowe?

Cieszy fakt, że leki przeciwbólowe bez recepty działają korzystnie na różny rodzaj bólu. Sięgają po nie Polacy, których dotknął jednorazowy, ale uporczywy ból, na przykład zęba czy mięśni, ale też osoby, które zmagają się z bólem przewlekłym, w tym reumatycznym.

 

Tabletki tego rodzaju są ratunkiem dla kobiet w czasie trwania miesiączki, dla osób po urazach oraz tych, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi, migreną czy gorączką. Nie w każdym przypadku trzeba koniecznie udawać się na wizytę do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *